Jak malować farbą akrylową – Poradnik jak wyczarować modny styl z farbą akrylową

Kuchnia w stylu eklektycznym
Kuchnia w stylu eklektycznym ze ścianą z efektem perłowego piasku
25 października 2018
efekt złota na ścianie - Złota farba na ścianę
Jak uzyskać efekt złota na ścianie?
20 grudnia 2018
Pokaż wszystkie

Jak malować farbą akrylową – Poradnik jak wyczarować modny styl z farbą akrylową

Jak malować farbą akrylową

Farby akrylowe to fenomen na tle pozostałych rodzajów farb. Szybko wysychają, nie uczulają i dają świetne rezultaty. Do czego możesz użyć i jak malować farbą akrylową w swoim domu? Pomysłów jest naprawdę wiele. Od pomalowania ścian i sufitów, po renowację starych mebli, a nawet zabawek!

Po pierwsze możliwości: czy farbą akrylową można malować drewno?

Farba akrylowa jest jedną z tych, które rozcieńczysz przy pomocy wody. Z tego powodu uważa się ją za bardzo ekologiczne rozwiązanie. To dobre rozwiązanie dla alergików oraz do odnawiania wnętrz, w których często przebywają dzieci. Nie wydziela niemiłego zapachu a gama kolorystyczna w zasadzie nie zna ograniczeń.

Czy farbą akrylową można malować drewno

Taka farba może być stosowana na wielu podłożach. Po odpowiednim przygotowaniu sprawdzi się świetnie na sufitach, ścianach czy płytach kartonowo-gipsowych ale czy farbą akrylową można malować drewno? TAK! Z powodzeniem możesz nią malować także drewno. Farby akrylowe charakteryzuje ponadto wysoki poziom krycia oraz zazwyczaj matowe lub półmatowe wykończenie.

Sposób na szybką odmianę wnętrza. Do czego farby akrylowe nadają się najlepiej?

Jeżeli znudziły cię kolory ścian w twoim domu i czujesz, że czas na zmiany w swoim otoczeniu to koniecznie sprawdź do czego farby akrylowe nadają się najlepiej. Wachlarz możliwości jest ogromny. Możesz zdecydować się po prostu na zmianę koloru albo trochę zaszaleć i wybrać akrylową farbę strukturalną. Perla Sabbia MAGNAT Style to akrylowa farba strukturalna przeznaczona do dekoracji ścian wewnętrznych. Tworzy powierzchnie dekoracyjne z efektem „perłowego piasku”. Dzięki zastosowaniu specjalnych metalicznych wypełniaczy, uzyskasz przestrzenną dekorację z charakterystyczną satynową poświatą.

Jak malować farbą akrylową - farba akrylowa magnat style perla sabbia

Ile schnie farba akrylowa? Krócej niż możesz się spodziewać!

Po zabezpieczeniu mebli i podłogi pomaluj ściany, sufit… i obejrzyj odcinek ulubionego serialu. Kiedy skończysz, farba będzie praktycznie sucha. Jak to możliwe?

To, ile schnie farba akrylowa, z pewnością zaskoczy niejednego miłośnika zmian w aranżacji wnętrz. Zazwyczaj czas wysychania takiej farby to zaledwie kilka godzin. Jednak w wielu przypadkach skraca się on nawet do godziny!

Przykłady stylów wnętrz, w których można zastosować metamorfozę mebli farbą akrylową

Dzięki efektowi matu, jaki po wyschnięciu daje farba akrylowa, możesz śmiało upiększyć nią ściany pomieszczeń utrzymanych w stylu nowoczesnym oraz tych z nurtu vintage. Pomaluj taką farbą sypialnię czy pokój dziecięcy i nadaj im nowego sznytu.

Czy farba akrylowa jest zmywalna?

Jeżeli jednak obawiasz się, czy farba akrylowa jest zmywalna i czy dziecko nie zechce przypadkiem samodzielnie ozdobić ściany – bądź spokojny. Przed zakupem farby po prostu sprawdź jej klasę odporności.

Do nowych kolorów ścian warto dopasować także pozostałe elementy wystroju wnętrza. Farbą akrylową możesz odnowić drzwi garderoby, ramę łóżka, zabytkowy kredens czy szafkę pod telewizorem. Ciekawym akcentem ozdobnym będą także dopasowane pod względem kolorystycznym ramki na zdjęcia.

Jak malować farbą akrylową?

Na tym etapie zastanawiasz się jak malować farbą akrylową? To bardzo proste! Przed przystąpieniem do malowania farbą akrylową dokładnie wyczyść i odtłuść podłoże, które chcesz ozdobić. Ściana, krzesło czy inne obszary powinny być gładkie, niepopękane i pozbawione wszelkich śladów wcześniejszego malowania. Po wyczyszczeniu osusz, a następnie zagruntuj wybraną do malowania powierzchnię.

Jak malować farbą akrylową

Kiedy podłoże jest już przygotowane i możesz zacząć malować, dokładnie wymieszaj farbę. Jeżeli istnieje taka potrzeba – rozcieńcz ją wodą. Zachowaj proporcje podane na opakowaniu. Możesz malować wałkiem, tradycyjnym pędzlem lub przy użyciu pistoletu natryskowego. Do pełnego pokrycia powinny wystarczyć dwie warstwy farby.